Kurs „Wprowadzenie do zen” jest propozycją dla osób, które zainteresowane są praktyką zen i chciałyby „posmakować” na czym ona polega. To doskonała okazja do uzyskania odpowiedzi na pytania typu „czym tak naprawdę jest zen?” oraz „czy praktyka może być wpleciona w codzienność XXI wieku?”.

Plan trzydniowego kursu, który w Polsce po raz pierwszy odbędzie się pod koniec września 2019, jest tak zaplanowany, aby osoby początkujące uzyskały jak najwięcej informacji na temat historii zen, praktycznych aspektów treningu oraz spojrzały na zen z punktu widzenia osób aktywnych zawodowo i rodzinnie. Jednocześnie kurs jest możliwością usystematyzowania czy uzupełnienia swojej wiedzy i ugruntowania praktyki przez osoby, które są już na ścieżce zen.

Kurs „odczarowuje” zen jako praktykę monastyczną, kojarzoną z japońskimi i chińskimi klasztorami. Pokazuje jej „dostępność” dla każdego z nas oraz pozwala doświadczyć jej w sposób bardzo bezpośredni, właśnie poprzez zazen. Jednocześnie uświadamia w jaki sposób zen praktykowany na Zachodzie wiąże się z praktyką, która przywędrowała do nas z Chin.

Plan dnia, poza wykładami, obejmuje również wspólną praktykę, rozmowy indywidualne, a także stwarza przestrzeń do dyskusji i zadawania pytań. Rozmowy osobiste (dokusan), jak i dyskusje, pozwalają każdemu z uczestników indywidualnie osadzić się w ćwiczeniu, ułatwiają zrozumienie „jak i po co siedzimy”. Jednocześnie wspólna praktyka pozwala doświadczyć istoty słów Shunryu Suzukiego Kiedy wy siedzicie, wszystko siedzi z wami.

Warto mieć świadomość, że aspekt fizyczny zazen, czyli umiejętność prawidłowego i wygodnego dla nas siedzenia na poduszce, jest nie mniej istotny niż nasza wewnętrzna motywacja. To często właśnie dyskomfort fizyczny powoduje, że osoby początkujące rezygnują z praktyki. Z kolei rozmowy indywidualne stwarzają okazję do przyjrzenia się osobistym powodom dla których chcemy wejść w trening zen. To także okazja do skorygowania samej techniki siedzenia.

Kurs przybliża również możliwość integracji zen w codzienności XXI wieku. Uświadamia że sam zen jest procesem, a praktyka – będącą w stałej interakcji z wszystkim, co się dzieje (z nurtami społecznymi, kulturowymi i naszym życiem osobistym) – może być podjęta przez każdego z nas bez rezygnacji z życia rodzinnego i zawodowego. Dla wielu z nas bywa to uwalniające i popycha ku praktyce. Z kolei dla innych bywa pierwszym rozczarowaniem i „odarciem” zen z wyjątkowości i tajemnicy. Tak więc może to być dobra okazja, aby zobaczyć czy ta droga duchowa jest rzeczywiście tym, czego szukamy i czego potrzebujemy w tym konkretnym momencie życia.

 

Serdecznie zapraszam!

________________________

Więcej informacji na temat Kursu WPROWADZENIE DO ZEN -> TUTAJ

______________________

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Newsletter Fundacji Mądrość Wschodu i Zachodu

KORZYŚCI-  raz w miesiącu otrzymasz:
  • podsumowanie wpisów z Bloga (sfera umysłu, ciała i ducha)
  • aktualności dotyczące Fundacji Mądrość Wschodu i Zachodu
  • informacje na temat nowości w fundacyjnej Księgarni

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w rozumieniu rozporządzenia RODO z dnia 25 maja 2018 przez Polsko-Niemiecką Fundację Willigisa Jagera Mądrość Wschodu i Zachodu Wrocław, ul. E.Orzeszkowej 40/8 i oświadczam, że podanie przeze mnie danych osobowych jest dobrowolne i oraz że zostałem poinformowany o o prawie żądania dostępu do do moich danych osobowych, ich zmiany oraz usunięcie.